Skip to content Skip to footer

Zalety szafy wnękowej

Stojąc przed wyborem szafy wiele osób zastanawia się czy wybrać standardową szafę wolnostojącą, czy wnękową, której nie przesuniemy podczas przemeblowania. Niektórych zniechęca fakt, że staje się ona elementem stałym pomieszczenia. Jest jednak wiele zalet przemawiających za jej wyborem. Oto niektóre z nich.

Idealne rozwiązanie nie tylko do pokoju, ale też garderoby lub korytarza

Szafę wnękową można zastosować w dowolnym pomieszczeniu. Jednak niektóre z nich, takie jak sypialnię czy pokój dziecięcy, częściej chcemy przemeblować czy po prostu inaczej urządzić. Dlatego nie zawsze będzie ona dobrym rozwiązaniem dla osób, które uwielbiają częste zmiany. Jednak dla każdego jest to idealne rozwiązanie to takich pomieszczeń jak korytarz czy garderoba. Są to pokoje, których układu zazwyczaj nie zmieniamy. Szafy wnękowe w takich miejscach stworzą iluzję zaoszczędzonego miejsca, a w efekcie większego pomieszczenia. Dodatkowo zazwyczaj stosowane przesuwne drzwi nie wymuszają na nas zarezerwowania dodatkowej przestrzeni na ich otwarcie.

Możliwość ukrycia szafy w ścianie

Szafy wnękowe dają nam ogrom możliwości, jeśli chodzi o wygląd frontów. Jeśli nie chcemy, aby szafa rzucała się w oczy, możemy zdecydować się na ten sam kolor frontów, co pozostałych ścian. Jeśli zdecydujemy się na ciekawą tapetę na frontach, wtedy pomieszczenie zyska dodatkowego charakteru. Umieszczenie luster na drzwiach szafy znacząco powiększy wizualnie dany pokój, a także nie będziemy już musieli montować dodatkowego lustra na ścianie, czy szukać miejsca dla stojącego. Jeśli chodzi o zagospodarowanie frontów, to ogranicza nas wyłącznie nasza kreatywność – każde rozwiązanie będzie wyglądało świetnie, co nie jest takie oczywiste w przypadku klasycznej szafy.

Największą zaletą szafy wnękowej jest to, że daje możliwość wykorzystania przestrzeni, która byłaby niemożliwa do wykorzystania przy zastosowaniu tradycyjnych mebli.

Wykorzystanie trudnych przestrzeni

Wszelkie przestrzenie pod schodami czy wnęki o nietypowych kształtach mogą zyskać nowe życie dzięki zamienieniu ich na szafę wnękową. Takie rozwiązanie umożliwia nam wykorzystanie maksymalnej ilości przestrzeni – od podłogi aż po sufit. Daje nam także ogromne możliwości ułożenia półek, drążków i wieszaków w środku. Jej zaprojektowanie zależy tylko od naszej wyobraźni i od miejsca, jakie mamy do zagospodarowania.