Skip to content Skip to footer

Kuchnia zamknięta – zalety i wady

Kuchnia otwarta czy zamknięta? To pytanie spędza sen z powiek wielu osobom, które muszą zaaranżować przestrzeń w nowym lokum. Nikt nie chce podjąć decyzji, której przez wiele lat będzie żałować. Dlatego warto dogłębnie przeanalizować za i przeciw każdego rozwiązania. Nie należy się sugerować opiniami znajomych, którzy mają inne przyzwyczajenia i nawyki – wyboru trzeba dokonać tak, żeby czuć się we własnej kuchni komfortowo. Kuchnie zamknięte w ostatnich latach na zmianę cieszyły się mniejszym zainteresowaniem, by potem znów wrócić do łask. Przeanalizowaliśmy najważniejsze plusy i minusy tego rozwiązania.

Zalety kuchni zamkniętej

Zwolennicy zamkniętych kuchni cenią sobie możliwość spokojnego przyrządzania posiłków nie czując się obserwowanymi przez resztę domowników lub gości. Z pewnością słuchanie bez przerwy komentarzy na temat sposobu gotowania różnych potraw może wzbudzić presję i stać się krępujące. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest możliwość zatrzymania większości zapachów oraz ciepła w tym konkretnym pomieszczeniu. W przypadku kuchni otwartej szczególnie w lecie uciążliwy jest wzrost temperatury w innych częściach domu podczas wykonywania kuchennych prac. Co więcej, zamknięta kuchnia umożliwia odgrodzenie reszty pomieszczeń od hałasów. Dzięki temu odgłosy smażenia nie będą przeszkadzały innym domownikom na przykład w rozmowie. Decydując się na kuchnię zamkniętą, mamy do dyspozycji więcej przestrzeni ze względu na większą liczbę ścian do zagospodarowania. Pozwala to w wygodny sposób rozmieścić niezbędne meble. A jeśli zapraszamy gości, mając kuchnię zamkniętą istnieje mniejsze ryzyko, że zobaczą panujący w niej nieporządek. W przypadku kuchni otwartej raczej nic się przed nimi nie ukryje.

Wady kuchni zamkniętej

Niestety to rozwiązanie posiada także swoje minusy. Ludzie często skarżą się na konieczność używania większej ilości sztucznego oświetlenia w tego typu pomieszczeniu. Odgrodzenie od innych pokoi sprawia, że zamknięta kuchnia wydaje się ciaśniejsza i należy na nią przewidzieć większą powierzchnię. A to wiąże się z większą ilością sprzątania. Osoby mające małe dzieci tracą możliwość jednoczesnego przygotowywania posiłków i doglądania pociech. Uciążliwym problemem jest przenoszenie ciężkich naczyń i gorących potraw ze względu na obecność drzwi oddzielających kuchnię od innych pokoi. Ponadto niekomfortowe może być dla osoby przygotowującej posiłki na spotkaniach odseparowanie od reszty towarzystwa. Jeśli gotujemy na otwartej przestrzeni, większa szansa, że ktoś zaoferuje nam pomoc.

Podsumowanie

Niemożliwe jest jednoznaczne stwierdzenie, czy kuchnia zamknięta jest rozwiązaniem dobrym, czy złym. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji konkretnej osoby i wizji na zagospodarowanie przestrzeni. Dlatego najlepiej jest zacząć od stworzenia listy wad i zalet każdego z rozwiązań. Planowanie przestrzeni to poważne zadanie, lecz najważniejsze jest zadowolenie użytkownika z ostatecznego efektu. Z tego powodu kuchnie zamknięte mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Kluczowe przy podejmowaniu decyzji jest kierowanie się swoimi potrzebami, a nie modą lub cudzymi sugestiami.