Skip to content Skip to footer

Jak zaplanować praktyczną kuchnię? Ergonomia w kuchni

Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu. Gdy ją urządzamy należy zadbać nie tylko o estetykę ale przede wszystkim o to, żeby była praktyczna i wygodna. Zdecyduje o tym przede wszystkim wybór mebli kuchennych, dostępne miejsce oraz oświetlenie.

Jak zaplanować praktyczną kuchnię?

Gdy planujemy kuchnię w nowym domu przeznaczmy na nią odpowiednią ilość miejsca. Będziemy potrzebować przestrzeni zarówno do przechowywania produktów, sprzętów jak i przygotowywania posiłków. Gdy pomieszczenie na kuchnię jest małe w wielu sytuacjach korzystniej jest przerobić je na aneks. O wygodzie korzystania z kuchni zdecyduje układ mebli, wybór szafek, dostępne sprzęty a także oświetlenie, które powinno występować nie tylko jako oświetlenie górne ale także w formie podświetlenia pod szafkami i nad stołem.

Co powinna uwzględniać prawidłowo zaplanowana kuchnia?

Jak wybrać praktyczne meble kuchenne?

Zanim wybierzemy konkretne meble powinniśmy wyznaczyć strefy w kuchni dzięki czemu unikniemy niepotrzebnego chodzenia czy schylania się. Powinno ich być pięć i mają następować kolejno po sobie. Zaczynając od strony lewej powinna być strefa zapasów, strefa przechowywania, strefa zmywania, strefa przygotowywania i strefa gotowania. Oznacza to, że należy najpierw umieścić lodówkę, za nią blat roboczy, następnie zlew, znów blat roboczy i miejsce gdzie będzie płyta oraz piekarnik. Taka zasada trójkąta roboczego bardzo sprawdza się w praktyce i warto według niej planować meble. Wskazane jest by korzystać z nowoczesnych rozwiązań takich jak: szuflady z cichym domykiem, kosze cargo czy wysuwane półki na odpady.

O czym jeszcze należy pamiętać urządzając ergonomiczną kuchnię?

Wybierając meble należy zadbać o to, by było jak najwięcej blatu roboczego. Jego wysokość może być zróżnicowana zależnie od przeznaczenia danej strefy. Podobnie szafki górne, które zwykle zawiesza się około 60 cm ponad blatem można zawiesić w innym miejscu, dostosowując do wzrostu użytkowników. Nabywając sprzęty przeznaczone do zabudowy należy pilnować ich rozmiarów, które muszą odpowiednio dopasować się do posiadanych szafek.