Skip to content Skip to footer

Płyta indukcyjna czy gazowa

Niezbędnym elementem każdej kuchni jest kuchenka. Przy urządzaniu kuchni każdy zastanawia się jaki rodzaj płyty wybrać- indukcyjną czy gazową? Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Jednak użytkowanie, której z nich będzie wygodniejsze, bardziej oszczędne i lepiej się sprawdzi?

Wady i zalety płyty indukcyjnej

Pierwszym ważnym plusem kuchenki indukcyjnej jest szybkość gotowania. Potrawy na płycie indukcyjnej ugotują nam się dużo szybciej niż na płycie gazowej. Płyta indukcyjna wygląda też dużo bardziej estetycznie, a dzięki temu prościej się ją czyści. Jej użytkowanie jest bardzo bezpieczne- płyta przestanie grzać, gdy ściągniemy z niej garnek lub patelnię i nie poparzy nas tak bardzo, jak płyta gazowa, gdy przypadkowo jej dotkniemy. Do jej wad należy na pewno to, że koszt jej zakupu jest większy. Należy również liczyć się ze sporymi kosztami eksploatacji, ponieważ prąd jest dość drogim surowcem. Na płycie indukcyjnej należy także używać garnków i patelni przeznaczonych do płyt indukcyjnych.

Oprócz tradycyjnych płyt indukcyjnych, dostępne są na rynku zintegrowane płyty indukcyjne z okapem. Są to wygodne i oszczędzające miejsce urządzenia typu dwa w jednym. 

Które rozwiązanie bardziej się opłaca – płyta gazowa czy indukcyjna? Jakie są wady i zalety każdego z rozwiązań?

FILMAR meble
Wady i zalety płyty gazowej

Największą korzyścią płynącą z posiadania płyty gazowej są koszty. Za płytę gazową zapłacimy mniej niż za płytę indukcyjną. Koszty eksploatacji również będą dużo niższe. Płyta gazowa jest również stosunkowo łatwa w montażu, a jej prosta budowa zapewnia łatwą naprawę w razie awarii. Jej sporym minusem jest wymiana butli gazowej co jakiś czas, jeśli nie mamy gazu podpiętego do sieci. Płyta gazowa wygląda również dużo mniej estetycznie niż płyta indukcyjna oraz trudniej się ją czyści. Jest także mniej bezpieczna- wystarczy niewielka nieszczelność lub źle odstawiona na palnik patelnia, aby doszło do tragedii.

Którą płytę wybrać?

Jak widać zarówno płyta gazowa, jak i płyta indukcyjna mają plusy i minusy. Wybór kuchenki powinien być uzależniony od funkcji, których od płyty oczekujemy. Jeśli zależy nam na niewielkich kosztach, to oczywistym wyborem jest płyta gazowa. Jeśli wolimy wybrać estetyczny wygląd oraz większy poziom bezpieczeństwa to naszym wyborem powinna być płyta indukcyjna.