Skip to content Skip to footer

Okap kuchenny – jaki wybrać rodzaj?

Okap kuchenny to jeden z podstawowych sprzętów AGD w naszej kuchni. Pełni wiele ważnych funkcji, między innymi odprowadza dym i zapachy powstające podczas gotowania, a także zasysa wilgoć i tłusty osad znad kuchenki. Dodatkowo, okap może być sprzętem, który podkreśli stylistykę kuchni i będzie jej ozdobą. To dlatego tak istotne jest, by wybrać odpowiedni model. Zastanawiasz się, jaki okap kuchenny sprawdzi się najlepiej? Poznaj rodzaje tego typu urządzeń oraz ich najważniejsze zalety.

Okap podszafkowy

Jeśli nie chcesz, by sprzęt za bardzo rzucał się w oczy postaw na model podszafkowy. Urządzenia tego rodzaju można sprytnie ukryć w ciągu zabudowy kuchennej. Okap taki łatwo utrzymać w czystości. Jako że większość elementów konstrukcji jest schowana, wystarczy przetrzeć szmatką powierzchnię znajdującą się pod regałem kuchennym. Tego rodzaju urządzenia mają również kompaktowe rozmiary, dlatego świetnie sprawdzą się w niewielkiej kuchni, nie przytłaczając wnętrza.

Okap teleskopowy

Właściwą część okapu, czyli wyciąg, montuje się pod szafką. Wysuwa się z niej dodatkowy panel, co zwiększa powierzchnię zasysania nieczystości i oparów znad kuchenki. Dzięki kompaktowym rozmiarom z tego rodzaju urządzeń można bez problemu korzystać nawet w niewielkim pomieszczeniu.

Okapy kominowy (przyścienny)

Okap kominowy − niekiedy określany również jako okap przyścienny − to urządzenie z przewodem wentylacyjnym prowadzonym przy ścianie i uchodzącym do szybu wentylacyjnego. Popularność tego rodzaju modeli wynika z ich przystępnej ceny i wysokiej wydajności. Okapy kominowe bardzo dobrze pochłaniają zapachy i unoszącą się parę wodną.

Okap wyspowy

Gdy płyta grzewcza umieszczona jest na wyspie znajdującej się na środku pomieszczenia strzałem w dziesiątkę będzie okap wyspowy. W urządzeniach tego rodzaju przewód wentylacyjny wypuszcza się bezpośrednio z sufitu. Nie trzeba zatem mocować go do ściany. Okap wyspowy najlepiej sprawdzi się w otwartym pomieszczeniu oraz kuchniach połączonych z salonem.

Okap sufitowy

Montowane w przestrzeni sufitu podwieszanego, stanowią alternatywę dla modeli wyspowych. Zazwyczaj zajmują dużą powierzchnię i są elementem nieznacznie ingerującym w wygląd pomieszczenia.

Okap zintegrowany z płytą indukcyjną

Ta innowacyjna koncepcja konstrukcyjna jest przełomowa nie tylko w przypadku chęci zaoszczędzanie miejsca w kuchni, ale także wyjątkowej wydajności oraz bardzo ciekawego designu. Okap, który stanowi jedność z płytą, działa intuicyjnie i automatycznie. Uruchamia się równocześnie z płytą i dostosowuje moc pochłaniania do poziomu intensywności jej pracy.

Okap wysuwany z blatu

Okap blatowy nie jest – jak inne modele okapów – zamontowany nad płyta grzewczą, lecz umieszczony w blacie tuż przy niej. Okap chowa się w szafce jak jest nieużywany i wysuwa do pracy.